MapaSztukiPracownieZasobyo ProjekcieDołączKontakt

Bio

Agata Zbylut to artystka, akademiczka, feministka, kuratorka oraz aktywistka. Ukończyła studia na Uniwersytecie Zielonogórskim, uzyskała tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a habilitację w PWSTiT w Łodzi. Była kuratorką Galerii Amfilada, koordynowała program „Znaki Czasu” w woj. zachodniopomorskim, a w 2005 roku została odznaczona medalem Gloria Artis. W 2004 roku założyła Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej, które przez 20 lat rozwijało Kolekcję Regionalną w Zachodniopomorskiem. Obecnie wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Fotografii i Działań Postartystycznych oraz Katedrę Fotografii. Jej prace były pokazywane na ponad 150 wystawach w Polsce i za granicą, zdobywała stypendia m.in. Miasta Warszawy, Województwa Pomorskiego, Fundacji Mendelsona w Berlinie oraz KPO.

Twórczość

Agata Zbylut w swojej twórczości koncentruje się na autoportrecie, podejmując tematykę związaną z kobiecością, kulturowymi oraz społecznymi oczekiwaniami wobec kobiet, a także osobistym doświadczeniem cielesności i starzenia. Od czasów studiów autoportret stanowi kluczowy element jej artystycznej praktyki. W swojej pracy Zbylut obserwuje siebie jako kobietę w różnych fazach życia, wykorzystując własne ciało jako medium do analizowania i komentowania relacji społecznych oraz nierówności, jakie dotykają kobiety. Na fotografiach często pojawiają się przestrzenie jej codziennego życia: łóżko, kuchnia, mieszkanie – wszystko, co ją otacza, staje się elementem dialogu między prywatnym a publicznym. Tworzy w miejscu, które zamieszkuje, co daje jej nieustanny kontakt z projektem i umożliwia spontaniczny rozwój pomysłów.

Praktyki
ekologiczne

Agata Zbylut w swojej pracy stosuje recykling i odzyskuje materiały, kiedy tylko jest to możliwe. Przykładem są jej „Bezoary” – obiekty stworzone z biżuterii ofiarowanej przez kobiety z całej Polski oraz seria „Stuły”, powstająca ze starych, nieużywanych futer. Prace z cyklu „Tak, czyli nie” zostały oprawione w ramy znalezione na śmietnikach lub podarowane jako niepotrzebne, a wszystkie nowe materiały są starannie dobierane, by zminimalizować wpływ na środowisko.

Pracownia

Prace

Chcesz odwiedzić tę pracownię?

Skontaktuj się z artystą

Wyślij wiadomość