Wróć do mapy
Warszawa
Bio
Anna Jarosz (ur. 1996) jest absolwentką katedry fotografii na FAMU w Pradze oraz sztuk wizualnych na HDK-Valand w Goteborgu. Pracuje z różnymi mediami, takimi jak tkanina, malarstwo, rzeźba i fotografia. Jest pomysłodawczynią i organizatorką GÁTT Nordic Arts Festival, a także współtworzy kolektyw care and chaos, który bada koncepcje międzygatunkowej ekologii, proponując las jako utopijną przestrzeń współzależności. Wielokrotnie nagradzana, dwukrotnie otrzymała stypendium Konstnärsnämnden, a także program Instytutu Adama Mickiewicza „Kultura Polska na Świecie” oraz Stypendium Burmistrza Cieszyna. Laureatka rezydencji Goethe Institute w Hiszpanii oraz nagrody w kategorii sztuk wizualnych 17. Mobile Film Festival w Paryżu. Jej prace były prezentowane na międzynarodowych wystawach i festiwalach, m.in. w MUU Contemporary Art Centre (Helsinki), Miejskiej Galerii 12 (Cieszyn), OKAY Space, Fabrica Research Centre, International Sámi Film Institute, Autograph Gallery, Helsinki Festival, oraz International Summer Academy of Fine Arts w Salzburgu.
Twórczość
Anna Jarosz jest artystką wizualną, której prace eksplorują tematy związane z pamięcią, traumy przekazywanej między pokoleniami oraz intymnymi aspektami życia kobiet. Poprzez instalacje site-specific transformuje przestrzeń, tworząc abstrakcyjne, pełne emocji uniwersum. W swoich najnowszych projektach artystka sięga po motywy słowiańskiego folkloru, mitologii i kosmologii, badając rytuały przekazywane w jej rodzinie przez pokolenia kobiet. Jarosz kreuje obrazy, które ukazują to, co na co dzień pozostaje ukryte i często niezauważane – wewnętrzne, ulotne światy pełne emocji i symboli. Jej proces twórczy jest intensywny i emocjonalny – obrazy wydobywają się niejako z „uśpienia”, z niebytu, by przybrać formę w nieoczekiwanych, zmiennych kształtach. Fascynuje ją moment, kiedy wizja powstaje, niemal w bólu i napięciu, przypominając akt narodzin. Obrazy Jarosz to odzwierciedlenie jej własnych refleksji, badające granicę między tym, co ulotne, a tym, co można uchwycić w materialnej formie sztuki.
Praktyki
ekologiczne
Anna Jarosz przykłada dużą wagę do ekologii w swojej twórczości. W ramach kolektywu care and chaos bada koncepcję międzygatunkowej współzależności, traktując las jako symboliczne miejsce jedności człowieka z naturą. W swoich projektach używa naturalnych materiałów, a także pracuje z technikami o niskim wpływie na środowisko, tworząc prace w duchu odpowiedzialności ekologicznej i zrównoważonego rozwoju.