Wróć do mapy
Warszawa
Bio
Barbara Niewiadomska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, uzyskując w 1993 roku dyplom z malarstwa i grafiki. W tym samym roku zadebiutowała indywidualną wystawą malarstwa „Człowieczyska” w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, której kuratorką była Ewa Gorządek. Artystka brała udział w licznych wystawach i konkursach graficznych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej prace były prezentowane na Międzynarodowym Konkursie Graficznym im. Gielniaka w Jeleniej Górze, Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie oraz w ramach wystaw takich jak XYLON w Szwajcarii (nominacja do nagrody głównej) czy Grosse Kunstausstellung NRW w Düsseldorfie. Jest laureatką nagrody fundowanej na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. Swoje prace indywidualnie prezentowała m.in. w Galerii Promocyjnej w Warszawie oraz Instytucie Kultury Polskiej w Pradze. Jej grafiki były wystawiane w Sakaide Art Museum w Japonii oraz na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Norymberdze. Trzy lata temu powróciła do malarstwa, a w 2024 roku zaprezentowała cykl obrazów „Ja. Ona. Jej.” na Seminarium Feministycznym w Fundacji Alina w Warszawie.
Twórczość
Obecnie Barbara Niewiadomska realizuje projekt artystyczny „Nadaję kształt przyszłej nieobecności”, będący cyklem autoportretów. Poprzez prace łączy role kobiety, matki i artystki, ukazując siebie „tak, jakbym miała przed sobą drugiego człowieka”, zgodnie z filozofią Mieczysława Wallisa. Inspiruje się również myślą Michela Foucaulta, który podkreślał, że obserwacja ciała i jego przemian może prowadzić do regeneracji i oswajania tematów choroby czy transformacji ciała. W swoich obrazach artystka eksploruje tematy tożsamości, cielesności i przemijania, tworząc głęboko introspekcyjne, a zarazem uniwersalne narracje.
Praktyki
ekologiczne
Artystka maluje na płótnach w 100 % lnianych lub bawełnianych. Często korzysta z blejtramów z recyklingu. Korzysta z lokalnego sklepu dla artystów, który znajduje się bardzo blisko jej pracowni.