Wróć do mapy
Rudzienko k/Kołbieli
Bio
Joanna Mlącka, obroniła w 2017 roku pracę doktorską pt. "Obiekty intencjonalne" w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. W 2010 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz aneks z fotografii w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Artystka otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, w tym nagrodę im. Prof. Józefa Szajny w 2010 roku, nagrodę "Inicjatywy Entry" w 2011 roku, oraz nominacje do półfinału Strabag Art Award w 2012 i 2013 roku. W 2020 roku została stypendystką artystyczną MKiDN, a także zdobyła 2. nagrodę w 15. Jesiennym Międzynarodowym Salonie Sztuki w BWA Ostrowiec Świętokrzyski. Joanna Mlącka regularnie prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce oraz za granicą, m.in. w Galerii Miejskiej BWA Bydgoszcz, Galerii XX1 w Warszawie, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Otwartej Pracowni w Krakowie oraz Galerii LNAM we Lwowie. Jej dzieła znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie, w tym w USA, Niemczech, Korei Południowej, Brazylii, oraz w kolekcji Ergo Hestia w Sopocie. Twórczość artystki była opisywana w kwartalniku „EXIT nowa sztuka w Polsce”, a jej nazwisko wielokrotnie pojawiało się w "Kompasie Młodej Sztuki".
Twórczość
Joanna Mlącka zajmuje się malarstwem i fotografią, czerpiąc inspiracje z rzeczywistości, która ją otacza. Jej twórczość koncentruje się na działalności człowieka w wybranych przestrzeniach jego otoczenia. Artystka obserwuje obiekty stworzone przez ludzi w miejscach publicznych, opuszczonych, na targowiskach czy ulicznych straganach. Te konstrukcje, często wykonane z materiałów wtórnych, fascynują ją swoim pomysłowym wykorzystaniem i znaczeniem. Równolegle Joanna Mlącka bada interakcje między człowiekiem a przyrodą. W swoich obrazach przedstawia kompozycje łączące elementy roślinne i sztuczne, ukazując ich wzajemne wpływy i przemiany pod wpływem czasu. Rośliny zdają się przystosowywać do obecności obcych materiałów, a te z kolei ulegają rozkładowi, stając się częścią naturalnego środowiska.
Praktyki
ekologiczne
W swojej pracy artystka wykorzystuje opakowania po produktach spożywczych do mieszania i przechowywania farb oraz mediów. Obrazy pakuje w karton pozyskany wtórnie, wielokrotnie używając tej samej folii. Segreguje odpady, a w swojej pracowni zainstalowała energooszczędne oświetlenie.