MapaSztukiPracownieZasobyo ProjekcieDołączKontakt

Bio

Katarzyna Gajewska jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2003 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Ilustracji pod kierunkiem prof. Janusza Stannego. Aneks z malarstwa realizowała pod okiem prof. Henryka Gostyńskiego. Po ukończeniu studiów zaangażowała się w działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz współpracowała z instytucjami kulturalnymi, m.in. Centrum Praw Kobiet i Fundacją Ośka. Po studiach wyjechała do Irlandii, gdzie uczestniczyła w programie rezydencjalnym Cill Rialaig Artist Retreat, co zapoczątkowało jej międzynarodową karierę artystyczną. Jej prace były wystawiane w Polsce, Irlandii, Anglii, Belgii, Szwajcarii, Singapurze, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jest laureatką wielu stypendiów, w tym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005, 2020) oraz Agility Award (2024). Obecnie współpracuje z pisarką Emer Martin nad wspólnym projektem artystycznym i edukacyjnym. Jej zajęcia plastyczne zostały włączone do Programu Wizualnego dla Szkół w Irlandii.

Twórczość

Malarstwo Katarzyny Gajewskiej to proces głęboko intuicyjny, w którym sztuka staje się laboratorium metafor i przestrzenią dla emocji, wspomnień i transformacji. W swoich pracach eksploruje tematykę ciała, tożsamości i miejsca, posługując się surowością formy oraz eksperymentując z materiałami. Sztuka Gajewskiej jest odzwierciedleniem jej osobistych doświadczeń, w tym wypadku medycznego, który głęboko wpłynął na jej artystyczną wrażliwość. Proces twórczy traktuje jako celebrację życia i sposób na połączenie z tym, co zostało utracone. Jej obrazy, tworzone w dużych formatach, są intensywnym doświadczeniem fizycznym i emocjonalnym, w którym płótno staje się przestrzenią dla symboli, metafor i narracji.

Praktyki
ekologiczne

Katarzyna Gajewska eksperymentuje z materiałami z drugiej ręki, nadając nowe życie prześcieradłom, obrusom i zasłonom. W swojej pracy wykorzystuje naturalne barwniki oraz techniki bliskie naturze, takie jak rzeźba z gliny, ziemi i popiołu, promując ideę zrównoważonej sztuki.

Pracownia

Prace

Chcesz odwiedzić tę pracownię?

Skontaktuj się z artystą

Wyślij wiadomość