Bio
Tomasz Kopcewicz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Włodzimierza Łajminga oraz Pracowni Intermediów prof. Witosława Czerwonki. Od początku swojej kariery był związany z Gdańską Kolonią Artystów na terenach postoczniowych, gdzie współtworzył grupę artystyczną „Znajomi Znad Morza”. Jego praktyka artystyczna obejmuje zarówno malarstwo, jak i realizację prac wideo. Kopcewicz konsekwentnie bada granice pomiędzy przedstawieniem a abstrakcją, koncentrując się na codziennych elementach pejzażu miejskiego – krat, barier, układów przestrzennych korporacyjnych biur – które kształtują naszą percepcję i zachowania. Współtworzył artystyczny duet Odyseja z fotografem Michałem Szlagą, a w 2022 roku obronił pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z wyróżnieniem. Był wykładowcą na Politechnice Koszalińskiej, a obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Pracowni Dyplomującej prof. ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego na macierzystej uczelni. Jego twórczość była wielokrotnie wyróżniana w prestiżowych konkursach malarskich, m.in. w „Bielskiej Jesieni”, Konkursie im. Gepperta, Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko” oraz Triennale Małych Form Malarskich. Brał udział także w międzynarodowych konkursach filmowych, gdzie jego prace były nagradzane i prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą.
Twórczość
W swojej twórczości artysta bada napięcie między abstrakcją a przedstawieniem. Każdy nowy obraz traktuje jako proces odkrywania, skok w nieznane – nie opiera się na wypracowanym stylu czy formalnych ramach, lecz wciąż poszukuje nowych środków wyrazu. Jego malarstwo to wynik eksperymentu, wrażliwości i refleksji nad otaczającym światem. Język abstrakcji, którym się posługuje, nie jest dla niego jedynie grą formalną czy dekoracją płótna. Jest to raczej środek do uchwycenia dynamiki rzeczywistości i doświadczeń zmysłowych. Inspiracje czerpie z otaczającego świata – geometrii miejskiej przestrzeni, rytmów codzienności, materii, która go otacza. Często nawiązuje do architektury i urbanistycznych struktur, które wpływają na ludzkie zachowania, ale nie zamyka się na jedno źródło inspiracji. W swojej pracy Kopcewicz łączy intelektualne dociekania z intuicyjnym podejściem do formy i koloru. Jego obrazy to refleksja nad materialnością, przestrzenią i sposobem, w jaki odbieramy otoczenie. Przenikają się w nich geometryczna precyzja i spontaniczna ekspresja, tworząc kompozycje pełne wewnętrznego napięcia i głębi.
Praktyki
ekologiczne
Artysta świadomie podchodzi do kwestii zrównoważonego rozwoju w swojej pracy artystycznej. Stara się minimalizować odpady oraz odpowiedzialnie dobierać materiały, dążąc do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Poszukuje rozwiązań, które pozwalają na ponowne wykorzystanie surowców, a także eksperymentuje z materiałami pochodzącymi z recyklingu.