Bio
Nastazja Staniszewska jest malarką, rzeźbiarką i graficzką. Ukończyła Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a następnie uzyskała tytuł magistra malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest wielokrotną stypendystką rektora krakowskiej oraz wrocławskiej ASP i laureatką licznych nagród artystycznych. Jej twórczość była prezentowana na wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Wenecji, Londynie, Nowym Jorku, Rzymie, Bazylei czy Paryżu. Brała udział w prestiżowych wydarzeniach takich jak International Contemporary Art Biennale Basel, The London Biennale of Women in Art czy Art World Paris. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji oraz USA. Poza działalnością artystyczną zaangażowana jest w ruch "body positive", będąc założycielką grupy „Młodość”. Projekt ten promuje akceptację ciała i różnorodności poprzez odważne, nagie portrety uczestniczek, przełamujące społeczne tabu. W 2018 roku wydała tomik poezji pt. Refleksja, w którym otwarcie mówi o przebytej traumie, ukazując zarówno trudności, jak i siłę płynącą z osobistych przeżyć.
Twórczość
Twórczość Nastazji Staniszewskiej koncentruje się wokół emocji, duchowości oraz połączenia człowieka z naturą. Artystka nie postrzega świata w kategoriach zero-jedynkowych – jej obrazy eksplorują płynność tożsamości, przeplatając ze sobą elementy ludzkiego ciała i przyrody, męskość i kobiecość, smutek i radość, samotność i miłość. W warstwie narracyjnej jej prace oscylują wokół koncepcji pozytywnego rozwoju potraumatycznego, czerpiąc z osobistych doświadczeń artystki. Malarstwo Staniszewskiej jest intuicyjne i ekspresyjne. Artystka łączy symbolikę z organicznymi formami, tworząc kompozycje pełne energii i duchowego ładunku. Używa intensywnych barw, które mają na celu podkreślenie emocjonalnej głębi jej prac. Przestrzenie ciała i natury stanowią dla niej metaforyczne sfery duchowe, a ukazane w obrazach połączenia energetyczne podkreślają siłę relacji międzyludzkich. Jej sztuka jest osobistym dziennikiem i formą introspekcji, jednak pozostawia widzowi przestrzeń do własnych interpretacji. Tytuły obrazów pełnią rolę delikatnych wskazówek, sugerując kierunek myślenia, ale nie narzucając jednoznacznych znaczeń. Jej dzieła zapraszają do refleksji nad relacjami, cielesnością i duchową przemianą.
Praktyki
ekologiczne
W swojej praktyce artystycznej Nastazja Staniszewska dąży do zrównoważonego tworzenia sztuki. Stosuje wysokiej jakości ekologiczne farby olejne oraz płótna, zwracając szczególną uwagę na ich skład i pochodzenie. Eksperymentuje z materiałami pochodzącymi z recyklingu, nadając im nowe życie w swoich pracach. Odpowiedzialne podejście do zasobów jest dla niej równie istotne jak przekaz artystyczny, dlatego świadomie minimalizuje odpady i korzysta z dostępnych, odnawialnych materiałów.